Adolescentstvo bude vrnět blahem…
.. vypije-li sklenku vína a následně s nainstalovaným pocitem mírné nasranosti (ideálně na celý svět) zkoukne Fight Club. A pokud se takové adolescenstvo počítá zároveň mezi študenstvo, může si k tomu jako bonus přečíst román Roberta Merleho „Za sklem“ (Derrière la vitre) a po všech těchto labužnických procedurách suše konstatovat „vždyť to je vono, sakra.“
Co? Náměty filmu a knihy. Konkrétně vypořádání se se systémem a životním stereotypem, snaha změnit svět, srovnat si to sám se sebou a nezávazně souložit – právě vše jmenované by mělo na mysl dorostu mít podobně rajcovní účinek, jako obrázek obnažené Jessicy Alby / Scarlett Johanson / (doplňte si sami jméno aktuálního sexsymbolu) pro jeho rozkrok. Prostě „to je vono!“
Fight Club známe, román „Za sklem“ se odehrává na jedné francouzské univerzitě během roku ’68 v době studentských pseudorevolucí, kdy študenti bojovali proti debilnímu ekonomickému modelu (kapitalismu) obsazením univerzit, hnáni vírou v ekonomický model ještě trochu debilnější (socialismus). Nejen revolucí jsou živi študenti a mládež obecně, takže chvílemi se může zdát, že kniha přechází od rudé knihovny k té červené. Autor Robert Merle sleduje osudy několika účastníků ‚revoluce‘ de facto jako přímý svědek, protože tehdy pracoval na univerzitě v Nanterre jako učitel.
Příjemné letní čtení, vskutku, stejně jako knihy „Hoši od Bobří řeky“ a „Rychlé šípy“. Ty se lidem líbily. A kouzlo revolty a idealismu by mohlo mít něco do sebe i v době, kdy lidem (více či méně odrostlým) k dosažení nirvány stačí mít zapnutou televizi a otevřené pivko. Možná tím spíš.
No pokud vás snad předchozí slova a doporučení nezaujala, tak dodám, že jak ve filmu, tak v knize se poměrně často souloží, takže pořád můžete tento článek brát jako přínos, a to sice kvůli tipu na celkem zajímavé pornopříběhy. Co chtít víc?
Nejnovější komentáře